O olomoucký výzkum se zajímají Číňané

O olomoucký výzkum se zajímají Číňané

Vědeckotechnologický park Univerzity Palackého v Olomouci navštívila čínská delegace vedená atašé pro vědu a výzkum z čínské ambasády.


Atašé pro vědu a výzkum a druhý sekretář z čínské ambasády spolu se zástupcem agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest přijeli do Olomouce. Chtěli získat informace o výzkumných projektech a klastrech, které by byly potenciálně zajímavé pro investory z Číny.

„Pro čínskou delegaci jsme připravili prezentaci výzkumných projektů Univerzity Palackého v Olomouci a představení klastrů, což jsou sdružení firem, které využívají výzkumného zázemí univerzity“, řekl Jiří Herinek, ředitel Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci a dodal: „Některá výzkumná pracoviště máme na světové úrovni, což by čínské kolegy mohlo zajímat.“

Zázemí pro výzkum v oblasti nanotechnologií představil profesor Miroslav Mašláň. „Máme konkrétní výsledky ve světově unikátní technologii na čištění průmyslových vod metodou, která je šetrná k životnímu prostředí,“ řekl. „Nanotechnologie jako obor se stále rozvíjí, mohu to dokumentovat rostoucím zájmem zákazníků o naše výrobky,“ dodal Ladislav Torčík, manažer Českého nanotechnologického klastru a jednatel firmy Nanotrade, která se zabývá výzkumem a prodejem výrobků právě s využitím nanotechnologií.

Dalším světovým unikátem jsou přípravky regulující růst rostlin. „Umíme přizpůsobit růst rostliny našim požadavkům v závislosti na aktuálním počasí. Umíme například oddálit jejich kvetení,“ uvedl vedoucí Laboratoře růstových regulátorů profesor Miroslav Strnad. Výzkum již byl dokončen i u přípravků, které oddalují stárnutí kůže. Olomoučtí vědci byli také úspěšní v získání významných finančním prostředků na vybudování Centra Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a je tedy jisté, že pokračování dalšího výzkumu v této oblasti bude pokračovat.

Laboratoř experimentální medicíny získává náskok v boji proti rakovině a vyvíjí nová léčiva.
I tomuto výzkumu pomohou nové výzkumné prostory, a to díky projektu BIOMEDREG a vzniku a rozvoji klastru medicinální a biologické chemie MedChemBio. „Olomouc se stává centrem výzkumu v této oblasti,“ dodal Marián Hajdúch, vedoucí laboratoře a manažer projektu BIOMEDREG.

Získané informace nás překvapily. Pro naše výzkumná pracoviště a klastry budete důležitým partnerem,“ uzavřel setkání pan Zhan, atašé pro vědu a výzkum z čínské ambasády. Informace, které získal zpracuje a pošle do největších čínských klastrů a vědeckovýzkumných pracovišť. Ty pak vyšlou své vlastní delegace a dohodnou detaily možné spolupráce.

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP) poskytuje pronájem kanceláří a výrobních prostor, poradenské služby a využití přístrojů a know-how Univerzity Palackého za výhodných podmínek. Prostřednictvím Podnikatelského inkubátoru pomáhá začínajícím podnikatelům s rozjezdem firmy s ojedinělým nápadem a zaměřením. VTP UP je mostem mezi vědeckým a podnikatelským světem.

Kontakt:

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci
Ing. Jiří Herinek, ředitel VTP UP
telefon: 724 315 041
e-mail: jiri.herinek@vtpup.cz
url: www.vtpup.cz.

Oddělení komunikace Univerzity Palackého v Olomouci:
Mgr. Radek Palaščák, vedoucí odd. komunikace UP
telefon: 733 690 461
e-mail: radek.palascak@upol.cz

Mohlo by se vám líbit...